
Foto: Maria Bergdahl
Nu är planeringen inför höstterminen klar. Följande ridlärare kommer att ha lektionerna i höst:
Lilla ridhuset | Stora ridhuset | |
|---|---|---|
Måndag | Meija | Sofia |
Tisdag | Meija | Sofia |
Onsdag | Sara F | Meija |
Torsdag | Meija | Sara K |
Fredag | Meija | Sara K |
Lördag | Sara K | Sofia |
Sofia Sandberg är anställd hos Växjö Ridklubb sedan länge. Hon är utbildad hippolog och diplomerad ridlärare med många års erfarenhet att driva och arbeta på ridskola.
Meija Pettersson är anställd från och med 1 augusti i år. Hon är nyutexaminerad ridlärare från Olofsström. Meija har erfarenhet från att arbeta på ridskola.
Sara Karlsson är anlitad av klubben under höstterminen för att ha ridlektioner några dagar i veckan. Sara är utbildad hippolog och diplomerad ridlärare. Sara har även hon många års erfarenhet av att driva och arbeta på ridskola.
Sara Fridhagen är anlitad underhöstterminen för att ha ridlektioner. Sara har gått utbildningen ridinstruktörskurs (RIK)III och har många års erfarenhet av att driva och arbeta på ridskola.
Med hopp om en fin ridtermin!